We use cookies to improve our services. By using this site, you agree to cookies. Informacije.
Boje kao sredstvo za označavanje opasnosti
Boje se često koriste kao jedino sredstvo označavanja neposredne opasnosti. Dokazano je da se za ovu svrhu mogu primjenjivati crvena, žuta i zelena boja. Sigurnosni znakovi su tu kako bi se osiguralo spašavanje kod opasnih nezgoda ili spriječile nesreće. Moraju biti postavljeni u svakoj zgradi u kojoj su odgovorne treće strane. U pravnim situacijama potraživanja nedostatak označivanja može dovesti do ozbiljnih pravnih posljedica. Čak su i izrađeni znakovi problematični jer se moraju pridržavati propisanih smjernica o sigurnosnim bojama i sigurnosnim znakovima. Pravilo radnog mjesta regulira i označavanja znakova sigurnosti.
Crvena boja označava zabranu ili mirovanje. Boja se može koristiti za prikaz različitih dijelova radnog procesa u radnom okruženju. Na primjer, to bi bilo pokretanje uređaja koji mogu kontrolirati biljke ili strojeve i tako se isključiti. Uređaji za isključivanje u nuždi su: prekidači i linije za isključivanje u nuždi, kočnice za slučaj nužde, ventili za zaustavljanje u nuždi, ali i svjetlosni signali koji ukazuju na izvore opasnosti ili signaliziraju hitnu intervenciju. Osim toga, tu su i protupožarni aparati poput ručnog aparata za gašenje, ormarića za gašenje itd.
Gelovi kao boja simboliziraju moguću i vrebajuću opasnost koja zahtijeva oprez. Kad se žuta boja koristi bez kontrastne boje, označava prometne rute ili odvajanje zaštitnih naprava. Međutim, kad se koristi na crnim površinama, signalizira privremene ili trajne točke opasnosti, kao što su npr. oštri rubovi, strojevi za kretanje i točke pada i spoticanja. Takvim opasnim mjestima mogu se smatrati rezne šipke, komponente kao što su grede i cjevovodi koji strše u prometni prostor, rubovi dizalice, podovi dizalice, pokretne trake, stepenice, stubišta (osobito početna i završna faza) te vozila u unutrašnjem prostoru. Dva ruba koja se kreću jedan protiv drugoga označena su kosim prugama. Žute pruge moraju pokriti najmanje 50 % osnovnog područja i tvoriti kut nagiba od 45°. Ako je vidljivost vrlo loša, umjesto žutih pruga mogu se koristiti jake svjetleće crveno-narančaste pruge.
Zelene boje koriste se za označavanje sigurne zone i pomoći. Zelena boja koristi se za označavanje izlaznih vrata u velikim dvoranama kao što su sobe za sastanke, označeni izlazi u nuždi, objekti i prostorije za obavljanje prve pomoći kao što su npr. spasilačke stanice, spasilački tuševi itd. Svi bi trebali razumjeti znakove, bez obzira kojim jezikom govore. Dopušteno je ukupno 19 piktograma s obzirom na trenutačna pravila. Oni ukazuju na to gdje se nalazi liječnik, na mogućnost bijega ili put spašavanja. Piktogrami također pokazuju kako otvoriti vrata za bijeg ili gdje pronaći mjesta sakupljanja